НАЧАЛО КЪМ СТРАНИЦА 4 ФОТОГАЛЕРИЯ ЗА НАС БИБЛИОГРАФИЯ

ДИДАКТИЧЕСКА ВИЗИТКА

 

 

   Галилей извършил редица експерименти, с които доказал много свои твърдения. Един от най-известните му е този, който провел от върха на наклонената кула в Пиза. Легенда разказва, че за да докаже новите си идеи, Галилей се качил най - горе на прочутата кула. Пред преподаватели и студенти той пуснал едновременно две топки с различна тежест. Традиционното разбиране било, че по - тежката топка ще достигне земята първа. Но и двете топки се приземили едновременно. Това не помогнало на Галилей да промени закостенелите възгледи на професорите.

   През 1589 година той бил избран за професор по математика в университета в Пиза, а три години по късно се преместил в Падуа, близо до Венеция, отново като професор по математика.

 

Там останал 18 години. По - късно започнал да преподава и астрономия.

 

Астрономията до Галилей

 

   Около 130 - та година след Хр. гръцкият астроном Птолемей доразвил представите на Аристотел за света. Той описал движението на Земята, Луната, Слънцето и другите небесни тела едно спрямо друго. Нашата планета била поставена неподвижно в центъра, а около нея се движили другите небесни тела, закрепени върху концентрични сфери. Тази представа за света станала известна с името „геоцентрична система” ( или система на Птолемей). Тя била приета от църквата, защото отговаряла на нейното учение за централната роля на Земята във Вселената.

 
 

страница 1 страница 2 страница 3 страница 4 страница 5 страница 6 страница 7 страница 8 страница 9